Светски ден на вискито

 

Светски ден на вискито
СтатусАктивен
Датум(и)Третата сабота во мај
ЧестотаГодишно
ОсновачБлер Боумен
Посетеност250,000 (проц.)
ПовршинаШирум светот
ПриредувачHot Rum Cow
Мрежно местоWorld Whisky Day

Светскиот ден на вискитопразничен ден посветен на вискито, основан во 2012 година и се паѓа во третата сабота од мај секоја година.[1]

Основање

уреди

Светскиот ден на вискито бил основан во 2012 година од Блер Бауман додека студирал на Универзитетот во Абердин.[2][3][4]

Учество

уреди

Учесниците се охрабруваат да пијат виски тој ден на настани кои можат службено да бидат регистрирани на мрежната страница на Светскиот ден на вискито. Други учествуваат преку социјалните медиуми користејќи го тарабното означување #worldwhiskyday.[5]

Организаторите проценуваат дека околу 250.000 луѓе учествувале во регистрираните настани за време на Светскиот ден на вискито во 2014 година.[6]

Во 2015 година, настаните за Светскиот ден на вискито биле регистрирани на сите седум континенти.[7]

Продажба

уреди

Средствата на Светскиот ден на вискито биле продавани во февруари 2015 година на списанието за пијалоци, Hot Rum Cow.[8][9]

Признавање од шкотскиот парламент

уреди

Денот бил признат од членовите на шкотскиот парламент со предлог во мај 2014 година[10] и повторно во 2015 година.[11]

Партнерства

уреди

Мешавината на Светскиот ден на вискито била произведена во 2012, 2013 и 2014 година од стопанското друштво Master of Malt.[12]

Денот јавно ја поддржува добротворната организација Just a Drop.[13]

Навод

уреди
 1. „When is WWD“. worldwhiskyday.com.
 2. „World Whisky Day launched by Aberdeen student Blair Bowman“. BBC News. 27 март 2012. Посетено на 10 декември 2022.
 3. „Whisky Day to be held yearly“. Herald Scotland.
 4. „The first ever World Whisky Day takes place this week, brainchild not of a big nose in the industry but a 21-year-old student“. scotsman.com.
 5. „Tweets about #worldwhiskyday hashtag on Twitter“. twitter.com.
 6. „World Whisky Day 'set to attract 200,000 people'. BBC News. 17 мај 2014. Посетено на 10 декември 2022.
 7. McKay, Fiona. „Whisky celebration day toasted with ice... in Antarctica“. Herald Scotland. Herald & Times Group. Посетено на 10 декември 2022.
 8. „Six figure deal for Scots World Whisky Day creator“. scotsman.com.
 9. „Hot Rum Cow Takes the Helm at World Whisky Day“. whiskyintelligence.com.
 10. „Motions and amendments“. Scottish Parliament. 13 мај 2014. Посетено на 10 декември 2022.
 11. „Motion S4M-12302: Kevin Stewart“. Парламент на Шкотска. Посетено на 10 декември 2022.
 12. „Advanced Search - Master of Malt“. masterofmalt.com.
 13. „World Whisky Day raises a 'wee dram' for Just a Drop“. justadrop.org. Архивирано од изворникот на 2016-06-29. Посетено на 2022-12-10.