Свен Улрајх

(Пренасочено од Свен Улрих)

Свен Улрајх (германски: Sven Ulreich, 3 август 1988 во Шорндорф) — германски фудбалски голман. По вкупно 17 години во ВФБ Штутгарт, сега тој е во договор со ФК Баерн Минхен од 2015 година.

Свен Улрих во дрес на Баерн Минхен (2016)

Кариера

уреди

Младство

уреди

Улрајх започнал на пет години во ФК Лихтенвалд во истоимената општина во областа Еслинген, играјќи фудбал. За ФК Шорнбах, окружен клуб во неговото родно место, тој дошол во 1998 година во одделот за млади на ФК Штутгарт.

Во 2005, тој го освоил со тимот германското првенство за млади. Во сезоната 2005/06, тешката повреда на рамото понекогаш го загрозувало продолжувањето на неговата кариера. Откако играл 22 од 23 натпревари за младинската екипа, тој го имал своето деби на 3 март 2007 година за вториот тим во Регионалната јужна лига против СВ Вен Висбаден.

ФК Штутгарт

уреди

По добриот настап во регионалниот тим, Улрајх се преселил во јануари 2008 година во Штутгарт. Неговото деби на Бундеслигата било на 9 февруари 2008 година. Во следната сезона тој играл 36 од 38 натпревари исклучиво за вториот тим во новосоздадената трета лига. Тој бил трет голман во првиот тим зад Јенс Леман и Александар Штолц. Во сезоната 2009/10 играл осум натпревари во лигата.

Баерн Минхен

уреди
 
Улрајх на тренинг (2017)

За сезоната 2015/16, тој бил обврзан од ФК Баерн Минхен, каде што добил договор со датум до 30 јуни 2018. Тој бил на самиот почеток наменет како замена за голманот Мануел Ноер. Неговото натпреварувачко деби за Баерн Минхен, Улрајх го одиграл на 9 август 2015 година со победа од 3:1.

На 9 декември 2015 година, тој ја одиграл својата прва лига на УЕФА Лигата на шампиони во победата од 2:0 во последниот натпревар од групата против Динамо Загреб. Во својата прва сезона, тој го освоил германското првенство и Купот на ДФБ.[1]

Наводи

уреди
  1. „Joker Bendtner ist zweimal zur Stelle“. kicker (германски). 1 August 2015. Посетено на 2 August 2015.

Надворешни врски

уреди