Сајхан (монголски: Сайхан, убаво') е област во Монголија во покраината Булган. Во 2009 година, неговото население било 3,747.[1]

Наводи

уреди

48°39′36″N 102°37′21″E / 48.66000° СГШ; 102.62250° ИГД / 48.66000; 102.62250