Сајплов Брег

брег на Антарктикот

Сајплов Брег (англиски: Siple Coast) — средниот дел на брегот долж источната страна на Росовиот Леден Брег, помеѓу северниот крај на Гулдовиот Брег (83°30′ S; 153°00′ W / 83.5° ЈГШ; 153° ЗГД / -83.5; -153) и јужниот крај на Ширасеовиот Брег (80°09′58″ N; 151°00′00″ W / 80.166° СГШ; 151° ЗГД / 80.166; -151). Ова подрачје првобитно се нарекувало Кирстонов Брег, но во 1961 г. е преименувано во чест на истакнатиот американски истражувач Пол Сајпл кој го придружувал адмиралот Ричард Берд на сите негови експедиции.

Сајплов Брег во рамките на Антарктик
Сајплов Брег
Местоположба на брегот

НаводиУреди

  Оваа статија содржи материјал во јавна сопственост од Геолошкиот топографски институт на САД (USGS) — документ: „Сајплов Брег“ (содржини од Информативниот систем за географски имиња). (англиски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 82°0′S 155°0′W / 82.000° ЈГШ; 155.000° ЗГД / -82.000; -155.000