Саулкрасти (општина)

Саулкрасти (латвиски: Saulkrastu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Саулкрасти
Saulkrastu novads
Општина
Saulkrastu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСаулкрасти
Управа
 • ГрадоначалникЕрвинс Гравитис
Површина
 • Вкупна47.7[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно6,082[2]
Мреж. местоwww.saulkrasti.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди