Сан Џорџо (планина)

Планината Сан Џорџо (буквално Свети Ѓорѓи) - шумска планина (1.097 метри надморска височина) на Луганските Предалпи, со поглед на Езерото Лугано во Швајцарија. Лежи во јужниот дел на кантонот Тичино, помеѓу општините Брусино Арсицио, Рива Сан Витале и Мериде. Сан Џорџо станала светско наследство на УНЕСКО во 2003 година, бидејќи „е единствениот најпознат запис за морски животи во средниот триазиски период и запишува важни остатоци од живот и на копно“.[2] Италијанскиот регион западно од Пончоне д' Арѕо (Порто Сересио) бил додаден како продолжение на Светското наследство во 2010 година.

Сан Џорџо
Планината Сан Џорџо, прикажана лево во позадината на Езерото Лугано
Највисока точка
Надм. вис.1097 м
Истакнатост758 м [1]
Координати45°54′49″N 8°56′59″E / 45.91361° СГШ; 8.94972° ИГД / 45.91361; 8.94972
Географија
Сан Џорџо на карта

Карта

МестоТичино, Швајцарија
Матичен венецЛугански Предапли
ТопокартаSwisstopo 1373 Мендризио
Искачување
Најлесен патПешачка патека
Службен назив: Планина Сан Џорџо
Тип:Природен
Критериуми:viii
Прогласено:2003 (27. сесија)
Број1090
Држави странки:Швајцарија-Италија
Регион:Европа и Северна Америка
Проширување:2010

Во Мериде е Музејот на фосили од Сан Џорџо, дизајниран од тичинскиот архитект Марио Бота.

Наводи уреди

 

Надворешни врски уреди