Сантај (кин. 三台县) е околија во градот Мјенјанг, во покраината Сечуан, Кина.

Местоположбата на Сантај во рамките на покраината Сиечуан во Кина

Зафаќа површина од 2.660 км² и населен е со густина од 553 жит/км². Населението брои 1.470.000 жители.

Познати личности уреди

Надворешни врски уреди