Сала (општина)

Сала (латвиски: Salas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Сала
Salas novads
Општина
Salas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеСала, Летонија
Управа
 • ГрадоначалникИрена Спроѓе
Површина
 • Вкупна318.1[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,415[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди