Саван (англиски: Savan) или Голем Саван (Big Savan) е ненаселен остров во Гренадините. Островот припаѓа на островската држава Свети Винцент и Гренадини и се наоѓа на околу пет километри југозападно од островот Мустик.[1]

Саван
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°48′25″N 61°12′38″W / 12.80694° СГШ; 61.21056° ЗГД / 12.80694; -61.21056 (Savan)
Површина0,11 км2
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас

Резерват за дивиот жив свет Саван
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина10,5 km2 (4,1 sq mi)
Воспоставен(а)1987
Мрежна страницаSavan Island in Saint Vincent and the Grenadines

Островот Саван се протега од север кон југ со полумесечен отвор кон запад. Постојат неколку гребени и на север островот продолжува со некои карпи. Покрај островот Саван има и две мали островчина именувани како Литл Саван и Саван Рок.

Наводи уреди

  1. „Savan Island in Saint Vincent and the Grenadines“. Архивирано од изворникот на 2019-04-18.

Поврзано уреди