Ручек на облакодерот

Ручек на облакодер — црно-бела фотографија направена на 20 септември 1932 година, на која единаесет железари седат на челична греда со виснати нозе на 260 метри над земјата на шеесет и деветтиот кат од зградата RCA во Менхетен, Њујорк Сити. Фотографијата била организиран како рекламен трик, дел од кампањата за промовирање на облакодерот. Фотографијата за прв пат била објавена во октомври 1932 година за време на изградбата на Центарот Рокфелер. Во 2016 година била купена од Visual China Group.

Eleven men sitting on a steel beam high over a skyscraper.
Ручек на облакодерот, 1932 година

Сликата често погрешно му се припишува на Луис Хајн, но идентитетот на вистинскиот фотограф останува непознат. Се појавиле докази кои укажуваат дека можеби е направена од Чарлс К. Ебетс, но подоцна било откриено дека и други фотографи биле присутни на снимањето. Многу тврдења се направени во врска со идентитетот на мажите на сликата, иако само неколку се дефинитивно идентификувани. Кен Џонстон, менаџер на историските збирки на Корбис, ја нарекол сликата „парче од американската историја“. [1]

Преглед уреди

 
Зградата RCA во декември 1933 година за време на изградбата на Центарот Рокфелер

Фотографијата прикажува единаесет мажи како ручаат додека седат на челична греда, 260 метри над земјата на шеесет и деветтиот кат од речиси завршената зграда RCA (сега позната како 30 Rockefeller Plaza) во центарот Рокфелер во Менхетен, Њујорк Сити, на 20 септември 1932 година. Овие луѓе биле имигранти вработени во зградата на RCA за време на изградбата на Центарот Рокфелер. Тие биле навикнати да одат по носачите. Фотографијата е направена како дел од кампањата за промовирање на облакодерот. Другите фотографии ги прикажуваат работниците како фрлаат топка и се преправаат дека спијат. Централ парк е видлив во позадина.

Историја уреди

Фотографијата првпат била објавена во неделниот додаток на Њујорк Хералд Трибјун на 2 октомври 1932 година, со натпис: „Ручек на облакодер“.

Во 1995 година, Corbis Images, компанија која обезбедува архивирани слики на професионални фотографи, купила колекција од над единаесет милиони слики наречена Bettmann Archive. Фотографијата Ручек на врвот на облакодерот се наоѓала во архивата на Acme Newspictures, дел од колекцијата на Bettmann Archive, иако не била означена. Според Кен Џонстон, менаџер на историските колекции на Корбис, сликата првично била примена во хартиен плик од Манила. Оригиналниот негатив на фотографијата бил направен од стакло, кое било скршено на пет дела. Се чува во капацитет за зачувување контролирана со влажност и температура во складиштето на Iron Mountain во Пенсилванија.

Во 2016 година, Visual China Group го купила одделот за слики и лиценцирање содржина на Corbis, вклучително и Bettman архивата и Ручек на облакодерот. [2] Visual China Group ја лиценцирала фотографијата на меѓународно ниво преку договор со Getty Images. [3]

Идентификација уреди

Фотограф уреди

Непознат е идентитетот на фотографот. Честопати погрешно му се припишувал на Луиј Хајн, фотограф на Works Progress Administration, од погрешната претпоставка дека структурата е Empire State Building. Во 1998 година, Тами Ебетс Хан, жителка на Вилмингтон, Северна Каролина, забележала постер на сликата и шпекулирала дека тоа е една од фотографиите на нејзиниот татко ( Чарлс К. Ебетс; 1905–1978). Во 2003 година, таа го контактирала Џонстон. Корбис ја ангажирал Marksmen Inc., приватна истражна фирма, да го пронајде фотографот. Истражувачот открил напис од Вашингтон пост, во кој заслугата на сликата е на Хамилтон Рајт. Семејството Рајт, сепак, не били запознаено со фотографијата. Вообичаено било Рајт да добива признание за фотографиите направени од оние што работат за него; [4] Таткото на Хан работел за синдикатот Hamilton Wright Features. [5]

Во 1932 година, Ебетс бил назначен за директор на фотографија на Центарот Рокфелер, одговорен за објавување на новиот облакодер. Хан ја пронашол платата на нејзиниот татко од 1,50 долари на час (што е еквивалентно на 269 долари на час во 2017 ), фотографијата на железарците и слика од нејзиниот татко со камера, која се чини дека е од истото место и време. Анализирајќи ги доказите, Џонстон изјавил: „Што се однесува до мене, тој е фотографот“. [4] Корбис подоцна го признал авторството на Ебетс. [6] Подоцна било откриено дека фотографите Томас Кели, Вилијам Лефтвич и Ебетс биле присутни таму на тој ден. [7] Поради неизвесниот идентитет на фотографот, сликата е повторно без заслуга. [8]

Железари уреди

Според истражувањето на „Њу Јорк Пост“, биле направени бројни тврдења во врска со идентитетот на мажите на сликата. [9] Документарниот филм „Мажи на ручек“ од 2012 година ги истражувал тврдењата дека двајца од мажите биле ирски имигранти, а режисерот во 2013 година пријавил дека планира да се надоврзе на други тврдења од шведски роднини. Филмот го потврдува идентитетот на двајца мажи: Џозеф Екнер, трет од лево и Џо Кертис, трет од десно, со вкрстување со други слики направени истиот ден, на кои биле именувани во тоа време. Првиот човек од десната страна, држејќи шише, е идентификуван како словачкиот работник Густав (Густи) Попович. Фотографијата е пронајдена во неговиот имот, а на задната страна пишувало „Не грижи се, драга моја Маришка, како што гледаш, јас сум уште со шише“. [10]

 

Наследство уреди

Фотографијата била наречена „најпознатата слика од паузата за ручек во историјата на Њујорк“ од Ешли Крос, дописник на Њујорк пост . [9] Била користена и имитирана во многу уметнички дела. Скулпторот Серџо Фурнари направил модел од сликата, која била изложена во близина на локацијата на Светскиот трговски центар по нападите на 11 септември. Сликата била бестселер за нејзините даватели на лиценца. Иако критичарите ја отфрлиле фотографијата како трик за публицитет, Џонстон ја нарекол „дел од американската историја“. Направена за време на Големата депресија, фотографијата станала икона на Њујорк [7] и често била повторно креирана од градежни работници. [11] Тајм ја вклучил сликата во својот список на 100 највлијателни слики од 2016 година. [7] Разговарајќи за значењето на сликата во 2012 година, Џонстон рекол:

Постои неусогласеност помеѓу дејството – ручекот – и местото – 800 стапки во воздухот – и тоа што овие момци се толку несериозни во врска со тоа. Тоа е висцерално: имав луѓе кои ми кажаа дека имаат проблем да го гледаат поради страв од височина. А со овие мажи – чувствувате дека добивате многу силно чувство за нивните карактери преку нивните изрази, облека и пози. [8]

Наводи уреди

 1. The Telegraph (2012).
 2. „Visual China buys Corbis Entertainment“. Reuters (англиски). 2016-01-23. Посетено на 2023-01-20.
 3. „Getty Images and Visual China Group Partner in Exclusive Global Distribution Partnership for Extensive Visual Content Collection of Corbis Images“. www.businesswire.com (англиски). 2016-01-22. Посетено на 2023-01-20.
 4. 4,0 4,1 Star-News (2003).
 5. The New York Times 2012 (a).
 6. The Daytona Beach News-Journal (2012).
 7. 7,0 7,1 7,2 Time Inc. (2016).
 8. 8,0 8,1 Reuters (2012).
 9. 9,0 9,1 New York Post (2003).
 10. iDNES.cz (2013).
 11. The Washington Post (2019).

Поврзано уреди

Non-English sources

 • „Un vasco, entre los trabajadores de la icónica foto del Rockefeller Center“ [A Basque, among the workers of the iconic photo of Rockefeller Center]. EITB (Spanish). March 10, 2021. Посетено на May 7, 2022. Natxo Ibarguen Moneta es uno de los trabajadores que aparecen en la famosa foto de 1932 'Lunch atop a skyscraper' (Almuerzo sobre un rascacielos) [Natxo Ibarguen Moneta is one of the workers who appears in the famous 1932 photo 'Lunch atop a skyscraper']CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • Bergström, Håkan (January 5, 2013). „Högt över New York satt bondpojkarna från Okome“ [High above New York sat the peasant boys from Okome]. Hallandsposten (Swedish). Посетено на May 6, 2022. Irländaren Seán Ó Cualáin har precis gjort en film om bilden, Men at Lunch, där han med olika grad av visshet har identifierat några av byggjobbarna som irländska immigranter ... Vi mejlar honom ... Svaret kommer rätt omgående: 'Nej, de två du nämner har vi ingen aning om vilka de är. Stålarbetarna var ofta irländare, indianer (Native Americans), skandinaver och newfoundländare. Så ett svenskt anspråk är trovärdigt.' ... Vi vill gärna åka till Sverige och träffa dina kontakter, förmodligen i slutet av 2013 eller början av 2014. [The Irishman Seán Ó Cualáin has just made a film about the film, Men at Lunch, where he with varying degrees of certainty has identified some of the construction workers as Irish immigrants ... We email him ... The answer comes right away: 'No, the two you mention, we have no idea who they are. The steelworkers were often Irish, Native Americans, Scandinavians and Newfoundlanders. So a Swedish claim is credible.' ... We would like to go to Sweden and meet your contacts, probably at the end of 2013 or the beginning of 2014.]CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • „Oběd na vrcholu mrakodrapu: jak to opravdu bylo“ [Lunch at the top of the skyscraper: How it really was]. iDNES.cz [cz] (Czech). Mafra. October 1, 2013. Посетено на May 7, 2022. Také Popovič má totiž důkaz in memoriam. V pozůstalosti po něm zůstala právě ta fotka, o níž je řeč, a na zadní straně bylo napsáno: 'Nič še ty neboj, moja milá Mariška, jak vidziš, ta ja furt s fľašečku. Tvoj Gusti.' [Popovič also has proof in memoriam. The picture in question remained in his estate, and it was written on the back: 'Don't worry, my dear Mariska, as you can see, I'm still with a bottle. Your Gusti.']CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 • Perrier, Frédéric (2013). "Lunch Atop a Skyscraper" : le cliché mythique fête ses 80 ans“ ['Lunch Atop a Skyscraper': the mythical cliché celebrates its 80th anniversary]. Transatlantica (French) (1). doi:10.4000/transatlantica.5788. ISSN 1765-2766. Посетено на May 7, 2022 – преку Journals.openedition.org. C’est l’image la plus vendue de l’agence fondée en 1989 par Bill Gates, Corbis Image, qui, pour l’occasion, a fait de surprenantes révélations. [This is the best-selling image from the agency founded in 1989 by Bill Gates, Corbis Image, which, for the occasion, made some surprising revelations.]CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)