Романа Трајковска

Романа Трајковска (р. 6 мај 1993) — швајцарско-македонска фудбалерка која игра како играч од средниот ред за клубот од Националната лига А ФК Раперсвил-Јона и за женската репрезентација на Македонија. Таа била членка на женската репрезентација на Швајцарија до 19 години.