Робинсон Чалапуд

колумбиски велосипедист

Робинсон Едуардо Чалапуд Гомес (шпански: Robinson Eduardo Chalapud Gómez; р. 8 март 1984) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Колумбија.[1]

Робинсон Чалапуд
Чалапуд во 2013
Лични податоци
Цело имеРобинсон Едуардо Чалапуд Гомес
ПрекарЕл Чала[1]
Роден8 март 1984.(1984-03-08)(39 г.)
Ипијалес, Колумбија
Податоци за клубот
Мом. клубКолумбија
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007–2010 Колумбија ес Пасион
Професионални клубови
2011
2012–
Колумбија ес Пасион-Кафе де Колумбија
Колумбија-Колдепортес
Последна промена
29 октомври 2014

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Робинсон Чалапуд - Колумбија Сајклинг Тим“. colombiacyclingpro. Архивирано од изворникот на 2014-05-25. Посетено на 10 мај 2014.

Надворешни врски уреди