Ричмонд (Тасманија)

Ричмонд (англиски: Richmond) е гратче во Тасманија, Австралија, 25 km североисточно од Хобарт, во регионот на Јаглената Река. Според пописот од 2006 населението броело 880 жители.[1]

Ричмонд
Richmond
Richmond Bridge Panorama Restitch.jpg
Држава/територија Тасманија
Население880[1]
Пошт. бр.7025
Местоположба
Самоуп. подрачјаКларенс
Изб. единициЛајонс
Сој. единициЛајонс

Најпознатата знаменитост на Ричмонд е Ричмондскиот мост, изграден во 1823, при самите почетоци на создавањето на местото. Ова е најстариот мост во Австралија кој сè уште се користи.

Градот првично бил дел од маршрутата помеѓу Хобарт и Порт Артур сè до изградбата на Сорелскиот насип во 1872 г.

Денес Ричмонд е најпознат по тоа што е автентично зачуван како што бил во тоа време. Ова е живо туристичко место, каде сè уште стојат многубројни стари градби од песочник.

Туристички атракцииУреди

Позначајни туристички атракции во Ричмонд се Ричмондскиот мост, Ричмондскиот затвор, резерватот Зуду, модел на Хобарт како што изгледал во 1800-тите[мртва врска], како и бројни други објекти од културно значење и паркови.

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Австралиско биро за статистика (25 октомври 2007). „Richmond (L) (Urban Centre/Locality)“. 2006 Census QuickStats. Посетено на 11 ноември 2007.

Координати: 42°44′01″ S; 147°26′23″ E / 42.733554° ЈГШ; 147.439785° ИГД / -42.733554; 147.439785