Ренштајг (општинска заедница)

Ренштајг (германски: Rennsteig) — општинска заедница во округот Илм, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е в Шмидефелд на Ренштајг.

Општинската заедница Ренштајг се состои од следниве општини:

  1. Фрауенвалд
  2. Шмидефелд на Ренштајг
  3. Штицербах

Координати: 51°25′N 10°42′E / 51.417° N; 10.700° E / 51.417; 10.700