Резекне (општина)

Резекне (латвиски: Rēzeknes novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Резекне
Rēzeknes novads
Општина
Знаме на Општина Резекне Rēzeknes novads
Знаме
Грб на Општина Резекне Rēzeknes novads
Грб
Rēzeknes novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеРезекне
Управа
 • ГрадоначалникМонвидс Шварцс
Површина
 • Вкупна2,524.1[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно32,130[2]
Мреж. местоwww.rezeknesnovads.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди