Рашант (монголски: Рашаант) е област во Монголија во покраината Булган. Во 2009 година, неговото население било 3,131.[1]

Наводи

уреди

47°22′34″N 103°57′03″E / 47.37611° СГШ; 103.95083° ИГД / 47.37611; 103.95083