Рафаил (охридски архиепископ)

Рафаил бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1699 до 1702 година.[1]

Macedonian cross.svg
Рафаил
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1699
Архиепископ до околу 1702
Претходник Зосим II
Наследник Герман
Роден 17 век
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Рафаил

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.