Рауна (општина)

Рауна (латвиски: Raunas novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Рауна
Raunas novads
Општина
Raunas novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеРауна
Управа
 • ГрадоначалникАндрис Неиманис
Површина
 • Вкупна309.1[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно4,112[2]
Мреж. местоwww.rauna.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди