Рамин Џавади

Рамин Џавади персиски: رامین جوادی, роден на 19 јули 1974 година) — германски композитор. Џавади е најпознат по создавање на филмска музика за филмови како Судир на титаните, Битка за Пацификот, Warcraft и телевизиски серии како Игра на тронови, Бегство од затворот, Западен свет итн. Тој освоил Еми награда за музиката од епизодата на серијата Игра на троновиЗмејот и волкот[1].

Рамин Џавади
Ramin Djawadi in 2008
Биографски податоци
Роден(а)19 јули 1974 (1974-07-19) (48 г.)
Дујсбург, Западна Германија
Жанровифилмска музика
Занимања
Инструментипијано, клавијатура, синтисајзер, гитара
Период на активност1998–денес
Издавачи
Мреж. местоramindjawadi.com

НаводиУреди

  1. „70th Emmy Awards Nominees and Winners“. emmys.com. Посетено на June 12, 2018.

Надворешни врскиУреди