Ракун
Raccoon (Procyon lotor) 1.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Цицачи
Ред: Ѕверови
Семејство: Ракуни
Род: Procyon
Вид: P. lotor
Биномен назив
Procyon lotor
(Лине, 1758)
Татковината на ракунот е во црвено, а во сино е доселен
Синоними

Ursus lotor Карл Лине, 1758

Ракунот е животно сештојадец, ноќен месојадец, кој се карактеризира со бушава прстенеста опашка и црни образи.

ОсобеностиУреди

Северноамериканскиот ракун (Lotor) има дебело тело, кратки нозе, истурена муцка и мали исправени уши. Тој е долг 75-90 см, вклучувајќи ја опашката од 25 см, тежок е 10 кг, а неговото густо, грубо крзно е челично сиво до црно. Нозете потсетуваат на тенки човечки раце. Ракуните јадат безрбетници, глодари, жаби, бобинки, овошјеи плодови; во градовите тие одат на ѓубриштата. Претпочитаат шуми блиску до вода и обично живеат во шуплините на дрвјата. Ракунот што се храни со ракови (P. cancrivorus) од Јужна Америка е сличен, има погрубо крзно.[2]

ИсхранаУреди

Иако ракуните се ноќни животни тие понекогаш се активни и на ден како би ги искористиле достапните извори на храна. Исхраната им се состои од 40% Безрбетници и 27% ’Рбетници. Иако во пролетта и раното лето во главно се хранат со инсекти, црви и други животни достапни рано во годината, повеќе сакаат овошје, пченка и ореви; тие се појавуваат доцна во летото и во есента и преставуваат богат извор на калории за сибрање масни наслаги за зимата.

НаводиУреди

  1. Procyon lotor. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. 2008. Посетено на 22 March 2009. Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern
  2. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 70