Приекуљи (општина)

Приекуљи (латвиски: Priekuļu novads) е општина во Летонија. Општината е создадена во 2009 година.

Општина Приекуљи
Priekuļu novads
Општина
Priekuļu novada karte.png
Земја Латвија
Создадена2009
СедиштеПриекуљи
Управа
 • ГрадоначалникМара Јузупа
Површина
 • Вкупна301,8[1] км2 (Formatting error: invalid input when rounding ми2)
Население (2009)
 • Вкупно9,550[2]
Мреж. местоwww.priekuli.lv

ПоврзаноУреди

НаводиУреди