Шизуока (префектура)

префектура во Јапонија
(Пренасочено од Префектура Шизуока)

Координати: 34°54′59″N 138°18′59″E / 34.91639° N; 138.31639° E / 34.91639; 138.31639

Локацијата на префектурата Шизуока

Шизуока (јапонски:静岡県; Shizuoka-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Чибу на островот Хоншу. Главен град е Шизуока.

Надворешни врскиУреди