Претседателски избори во Австрија (2010)

Австриските претседателски избори се одиржиле на 25 април 2010 година.[1] Тоа биле дванаесетти избори за австриски шеф на држљавата, од 1951 година. Најголеми кандадати биле Хајнц Фишер, Барбара Розенкранц и Рудолф Геринг. Хајнц Фишер издвоил голема победа, со освојување на 78.9% од вкупниот процент на гласови. Одѕивот бил историски низок, со ниво на излезеност околу 50%.

Австриски претседателски избори, 2010
Австрија
2004 ←
април 25 2010 (2010-04-25) → 2016

 
Кандидат Хајнц Фишер Барбара Розенкранц Рудолф Геринг
Партија Независен Слободарска партија на Австрија Австриската христијанска партија
Матична држава Штаерска Долна Австрија Долна Австрија
Добиени гласови 2,287,640 452,615 157,712
Удел 78.9% 15.6% 5.4%

претседател пред изборите

Хајнц Фишер
Независен

Избран за претседател

Хајнц Фишер
Независен

Вкупно 6.355.620 Австријци имале право на глас, што било во рекорден број, бидејќи првпат на претседателските избори, право на глас имале граѓани постари од 16 години. Осве тоа, првпат на претседателските избори имало можност правото на глас да се искористи преку пошта.[2]

Наводи уреди

  1. „Fischer kündigt Kandidatur per Video an“. Salzburger Nachrichten. 23 ноември 2009. Архивирано од изворникот на 2011-07-20. Посетено на 25 април 2010.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-04-28. Посетено на 2010-04-28.