Преживари

(Пренасочено од Преживар)
Преживари

Преживари (науч. Ruminantia) — подред на редот на парнокопитните (Artiodactyla) каде спаѓаат голем број тревопасни цицачи како говедата, козите, овците, елени и антилопи. Сите членови на групата ја варат храната со во два чекора — прво со нормално џвакање и голтање во преджелудник, а потоа со повраток на полусварената ферментирана храна и нејзино повторно џвакање (преживање) за што подобро искористување на нејзината хранлива вредност.

Преживари
Период: ипрес - денес
White-tailed deer.jpg
Белоопашест елен
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Парнокопитни
Spaulding et al., 2009
Подред: Преживари
Scopoli, 1777
Семејства

во текстот

Семејства преживариУреди

ПсевдопреживариУреди

Постојат разни животни кои ја преџвакуваат храната, но не му рипаѓаат на редот на преживарите.[1] Овие животни се нарекуваат псевдопреживари поради извесни сличности, но отсуството на заеднички предци со преживарите. Вакви се камилата, која преџвакува и нилскиот коњ, кој не преџвакува.[1] Други поголеми превопасни животни како коњот и кенгурот имаат приспособеност за употреба на преджелудочно варење кога се принудени да се хранат со големи количества несодржајна храна.

Систем за варењеУреди

 
Желудочните комори кај преживарите.

Системот за варење на преживарите се состои од следниве делови:[2]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Whistler, D. P. and S. D. Webb. 2005. New goatlike camelid from the late Pliocene of Tecopa Lake Basin, California Архивирано на 15 јули 2019 г.. Natural History Museum of Los Angeles County Contributions in Science 503:1-40.
  2. „Ruminant anatomy and physiology : Dairy Extension : University of Minnesota Extension“. www.extension.umn.edu. Архивирано од изворникот на 2017-05-07. Посетено на 2017-05-08.

Надворешни врскиУреди