Предлошка:Инфокутија Кошаркар

Инфокутија Кошаркар
Прекар(и){{{nickname}}}
Позиција{{{position}}}
Висина{{{height_m}}} м
Тежина{{{weight_kg}}} кг
Лига{{{league}}}
Клуб{{{team}}}
Број{{{number}}}
Роден{{{birth_date}}}
{{{birth_place}}}
Починал{{{death_date}}}
{{{death_place}}}
Националност{{{nationality}}}
Средно училиште{{{high_school}}}
Факултет{{{college}}}
Преддрафтен клуб{{{pro_club}}}
Репрезентација
{{{nationalyears}}}{{{nationalteam}}}
Награди{{{awards}}}
Дом на славните{{{halloffame}}}
Агент(и){{{agents}}}
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба

уреди
{{Инфокутија Кошаркар
| image    = слика - користете „[[Податотека:Пример.jpg]]“
| image_size = големина на сликата во пиксели
| caption   = опис на сликата
| name     = име на играчот
| nickname   = прекар
| position   = позиција како играч во екипата
| height_m   = висина (прима *само метри* со децимална запирка)
| weight_kg  = тежина (прима *само килограми*)
| league    = лига
| team     = екипа
| number    = број како играч во екипата
| nationality = националност/државјанство
| birth_date  = датум на раѓање - користете „{{роден на и возраст|ГГГГ|ММ|ДД|df=yes}}“
| birth_place = место на раѓање
| college   = на кој колеџ/факултет играл
| draft    = дали е драфтуван
| draft_year  = година на драфтување
| draft_team  = во која екипа е драфтуван
| career_start = која година му започнала кариерата
| career_end  = која година му завршила кариерата
| former_teams = во кои екипи играл порано
| awards    = награди за спортски достигнувања
| updated   = датум на информациите
}}

Пример

уреди
Лестер Мекејлеб
Lester McCalebb
Прекар(и)„Бо“ и „Бошко“
Позицијакрилен центар
Висина1,83 м
Тежина82 кг
ЛигаСерија A,
Евролига
КлубМонтепаски Сиена
Број4
Роден4 мај 1985(1985-05-04)(39 г.)
Њу Орлеанс, САД
НационалностАмериканец
Македонец
ФакултетУниверзитет на Њу Орлеанс
Проф. кариера2008–
Клубови
КК Мерсин (2008–09)
КК Партизан (2009-10)
Репрезентација
Инфо од: 4 септември 2011.
{{Инфокутија Кошаркар
| image =
| image_size =
| caption = Лестер Мекејлеб
| name = Лестер Мекејлеб<br /><small>''Lester McCalebb''</small>
| nickname = „Бо“ и „Бошко“
| position = [[крилен центар]]
| height_m = 1,83
| weight_kg = 82
| league = [[Серија А (кошарка)|Серија A]],<br>[[Евролига]]
| team = '''[[Монтепаски Сиена]]'''
| number = 4
| nationality = [[САД|Американец]]<br>[[Република Македонија|Македонец]]
| birth_date = {{роден на и возраст|1985|05|04|df=yes}}
| birth_place = [[Њу Орлеанс]], [[САД]]
| highschool = О. Пери Вокер
| college = [[Универзитет на Њу Орлеанс]]
| draft = недрафтуван
| draft_year = 
| draft_team = 
| career_start = 2008
| career_end = 
| former_teams = [[КК Мерсин]] (2008–09)<br>[[КК Партизан]] (2009-10)<br>
| awards = 
| updated = 4 септември 2011
}}

Микроформат

уреди

HTML-означувањето што го дава предлошкава содржи микроформат HCard, со чија помош сметачот може да ги расчленува податоците -— или автоматски, за каталогизација на статија низ Википедија, или преку прелистувачка алатка со која раководи читач, за (на пример) додавање на предмет во адресар.

Параметрите за датум на раѓање ќе бидат вклучени во микроформатот само ако во инфокутијата се користат {{Датум на раѓање}} или {{Датум на раѓање и возраст}}.

hCard користи HTML-класи:

 • „adr“
 • „bda“
 • „county-name“
 • „fn“
 • „label“
 • „locality“
 • „nickname3
 • „note“
 • „role“
 • „vcard“

Не преименувајте ги и не отстранувајте ги класиве.