Општина Преддвор

Општина Преддвор (словенечки: Občina Preddvor) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Преддвор. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Општина Преддвор
Občina Preddvor
општина
Preddvor.JPG
Грб на Општина Преддвор
Местоположба на Општина Преддвор во Словенија
Местоположба на Општина Преддвор во Словенија
Земја Словенија
СедиштеПреддвор
Управа
 • ГрадоначалникРок Роблек
Површина
 • Вкупна87 км2 (34 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно3.714
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Населени местаУреди

Покрај општинското седиште Преддвор, општината ги опфаќа и следните населени места:

НаводиУреди

  1. E-občina. „Občina Preddvor“. www.preddvor.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врскиУреди