Полице (општина)

општина во Западнопоморското Војводство, Полска

Полице (полски: Gmina Police) — градско селска општина во Поличкиот Округ на Западнопоморското Војводство, северозападна Полска, сместено на границата со Германија. Седиште е градот Полице, кој се наоѓа на 13 км од војводското седиште Шчеќин.

Полице
Gmina Police
општина
Знаме на ПолицеГрб на Полице
Карта на општината
Карта на општината
Земја Полска
ВојводствоЗападнопоморско
ОкругПолички
СедиштеПолице
Површина
 • Вуоно251,42 км2 (9,707 ми2)
Население (2016)
 • Вуоно41.543
 • Густина1,7/км2 (4,3/ми2)
Мреж. местоpolice.pl

Целата општина зафаќа површина од 251,42 км2 и во 2016 имала 41.543 жители[1] Уделот на градско население изнесува 79,7 %.

Соседни местаУреди

Општината се граничи со градот Шчеќин и општините Добра, Голењув, Нове Варпно и Степњица. Во западиот дел се граничи со Германија (округ Западна Померанија-Грајфсвалд).

СелаУреди

Освен градот Полице, општината ги опфаќа и следниве села:

НаводиУреди

  1. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2016 r. (Stan w dniu 31 XII 2016 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 2451-2087. Занемарен непознатиот параметар |data= (се препорачува |date=) (help)

Надворешни врскиУреди