Плисковица (словенечки: Pliskovica) — населба во Општина Сежана во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Крајбрежно-крашкиот статистички регион.

Плисковица
Плисковица
Поглед на Плисковица
Плисковица is located in Slovenia
Плисковица
Плисковица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′22.69″N 13°46′50.28″E / 45.7729694° СГШ; 13.7806333° ИГД / 45.7729694; 13.7806333
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионКрајбрежно-крашки
ОпштинаСежана
Површина
 • Вкупна10,15 км2 (3,92 ми2)
Надм. вис.&10000000000000278300000278,3 м
Население (2020)
 • Вкупно210
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.6221