Планинарски дом „Љуботен“

планинарски дом во Македонија

Планинарски дом „Љуботен“ — прв и најстар планинарски дом во Македонија, изграден во 1931 година. Домот е сместен на 1.630 метри надморска височина, под истоимениот врв.[1]

Планинарски дом „Љуботен“
ПД „Љуботен“ is located in Македонија
ПД „Љуботен“
ПД „Љуботен“
Местоположба на планинарскиот дом во Македонија
Надм. вис.1630
ДржаваМакедонија
Положбапод истоимениот врв
Најблиска
населба
ca. 4 км до Старо Село и Рогачево
Изградба
Изграден во1931 (1931)
Пристапност
Пристапен одод селото Старо Село

ИсторијаУреди

Љуботен е прв и најстар планинарски дом во Македонија, изграден во 1931 година.[1]

Планинарскиот дом во текот на 2016 година бил реновиран и била извршена реконструкција на кровот.[2]

ПоложбаУреди

Домот е поставен над букова шума и од него се отвора прекрасен поглед кон Полог и врвовите Љуботен, Козја Стена, Ливадица и Пирибег.[1]

ПристапностУреди

До домот се стигнува од селото Старо Село од каде води макадам пат, но и обележана патека, која започнува од информативната табла во селото.[1]

ОсобеностиУреди

Домот е отворен во текот на целата година, иако е пожелно најавување кај домарот.[1]

Капацитетот на домот е 35 легла, заедничка трпезарија и кујна. Домот има постојана електрична енергија и вода.[1]

Во домот може да се најави пијалак и храна, а по потреба и желба се подготвуваат и традиционални јадења.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Планинарски домови“. Посетено на 11 февруари 2018.
  2. „Планинарскиот дом Љуботен се реновира“. karas4training.com. 7 октомври 2016. Посетено на 11 февруари 2018.

Надворешни врскиУреди

Координати: 42°11′5″N 21°7′38″E / 42.18472° N; 21.12722° E / 42.18472; 21.12722