Питeр Хјустон (роден на 19 Јули 1958 во Бејлистоун) — шкотски поранешен фудбалер кој играл како напаѓач. Тој во моментов е менаџер на шкотскиот премиерлигаш, Данди Јунајтед, и во моментов тој е со најдолго работно место од сите менаџери во лигата.

Питер Хјустон
Peter Houston
Лични податоци
Роден на 19 јули 1958.(1958-07-19)(65 г.)
Роден во Бејлистоун, Шкотска
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Данди Јунајтед (Менаџер)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1977–1978 Ердрионианс
1978–1979 Ливингстон
1979–1983 Албион Роверс 123 (33)
1983–1986 Фолкерк 135 (33)
1986–1988 Дамбартон 80 (8)
1988–1991 Фолкерк 77 (5)
1988–1991 Ист Стирлинг 47 (3)
Тренер на екипи
2000 Хартс (Вршител на должноста)
2004 Хартс (Вршител на должноста)
2009– Данди Јунајтед
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 15 мај 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 15 мај 2012

Надворешни врски уреди