Писак е перуанско село во Светата долина на реката Урубамба. Селото е доста познато во регионот по своите пазарни денови кога доѓаат посетители од околните региони од Перу. Едно од најзначајните белези на селото е големото дрво кое се наоѓа во центарот на селото.[1] Светлиштето Хуанка кое е дом на светиот ортал се наоѓа во близина на селото и привлекува голем број аџии секој септември.

Калакаса, тврдина.
Поглед кон Светата долина од Интихуатана.
Патека во Писак.

Сепак, местото е многу попознато по археолошките остатоци од Тавантинсују, кои се наоѓаат на еден врв во долината. Археолошкото наоѓалиште е поделено на четири зони: писака, калакаса, интихуатана и кинчиракај.[2] Во наоѓалиштето се среќаваат голем број храмови и бањи, како на пример Храмот на сонцето или тврдината.[3]

Наводи уреди

  1. „Pisac Market and ruins“. Архивирано од изворникот на 2006-03-10. Посетено на 2006-03-21.
  2. Box, Ben; Alan Murphy. Footprint Peru Handbook. ISBN 1903471516.
  3. Jenkins, Dilwyn. The Rough Guide to Peru. Rough Guides. ISBN 1843530740.

Поврзано уреди

Координати: 13°25′27″S 71°51′28″W / 13.42417° ЈГШ; 71.85778° ЗГД / -13.42417; -71.85778

Надворешни врски уреди