Туборгданска компанија за производство на пиво, основана во 1873 година од Карл Фредерик Тиеген. Од 1970 година е дел од групацијата Карлсберг. Пиварницата е основана во Хелеруп (Општина Гентофте), дел од северниот дел на Копенхаген, Данска.

Историја уреди

Името Туборг произлегува од замокот Тусборг, Копенхаген, сместен во областа на пиварницата. Тоа еволуирало и било прифатено внатре во локалните имиња, како што се Лили Туборг и Стор Туброг.[1] Улицата "Tuborgvej" во Копенхаген е именувана по местото на оригиналната пиварница Туброг.

Туборг првично произведувало бледо лагер пиво за данскиот пазар. Таа се споила со Обединетите пиварници во 1894 година, а потоа во 1903 година стапила во договор за делење профит со Карлсберг. Во 1970 година, Обединетите пиварници биле купени од страна на Карлсберг .

Денес, таа произведува лагер за глобален извоз, како и различни континентални стилови за домашните и странските пазари.

Во 1996 година последното пиво Туборг било произведено во Хелеруп, а областа сега обезбедува модерни апартмани, куќи и деловни простории.

Пива уреди

Податотека:Tuborg Strong Beer with ring pull cap.jpg
Туборг Стринг со капаче за отворање

Туборг продава различни пива во повеќе од 31 земја, вклучувајќи ги: Туборг Грин, Туборг Лимон, Туборг Божик Пиво, Туборг Голд, Туборг Црвен, Туборг Твист, Туборг Црн и алкохолниот силен Фестивал на Туборг Фин.

Туборг Голд е доста популарен низ Данска и јужна Шведска, при што во Шведска лесно се наоѓа на полиците на продавниците како и другите шведски пивари, како што се Припс Бла или Фалкон. Туборг Грин е исклучително успешен во Источна Европа, особено во Русија, каде што брендот забележал двоцифрен раст веќе неколку години и сега е најголемото премиум меѓународно пиво во земјата.

Туборг Ред било првото пиво на компанијата во 1875 година. Туборг Ред не се подготвувало редовно, но се подготвува еднаш годишно во мај за да го поздрави роденденот на компанијата.[2]

Во својата татковина Данска, Туборг е познат и за дополнителни марки, вклучувајќи го и Туборг Ред и различни безалкохолни пијалаци, вклучувајќи го и Туборг Скуаш со вкус на портокал. >

Промоции уреди

 
Луѓе со капачиња

Во 1990 година Туборг го лансирал своето годишно Божиќно пиво во втората среда во ноември, со маркетиншки термин "Ј-ден"; Исто така, се користат "снегрмам" (меланхолија) и "снефалд" (снежни врнежи). 'J' е за Јули (Божиќ) или јулебриг (Божиќни пива). Слично на тоа, постои роденден за (Велигденски пијалак). Во 1999 година, J-ден се преселил во првиот петок во ноември. Сообраќајната полиција изготвила план за контрола на алкохол за таа вечер.[3][4] Во 2009 година J-денот бил повторно преместен во последниот петок во октомври ,[5], но во 2010 година се вратил во првиот петок во ноември. Во 2008 година, Туборг објавил договор за спонзорство со Ридинг и Лидс музичките фестивали, за да подоцна стане нивни ексклузивен официјален партнер за пиво, позиција која во претходните години била одржана од страна на Карлинг. Во 2009 година, исто така бил договорен ексклузивен договор со фестивалот за преземање на официјално пиво и да има посветена сцена наречена по пивото.[6]

Туборг, исто така, ги спонзорира Наградите на Туборг Фотогафиите „Tuborg Image Awards“, годишна музичка награда што се одржува во Непал.[7]

Дел од успехот на брендот во Русија доаѓа од нејзините силни врски со музиката во Источна Европа (Поврзано и Туборг Грин Фест) и со тоа што е едно од првите пива на пазарот за да ја започне иновативната капа за повлекување на прстите.

Наводи уреди

  1. „Det gamle København!“. 2008-01-02. Посетено на 24 февруари 2017.
  2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 24 октомври 2013.
  3. „Politiet ruster sig til snebajer-ryk“. Politiken.dk (дански). 2006-01-01. Посетено на 2016-08-17.
  4. „Betjente holder klar ved værtshuse“. Politiken.dk (дански). Посетено на 2016-08-17.
  5. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-11-04. Посетено на 2009-10-31.
  6. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-08-28. Посетено на 2008-08-27.
  7. „Tuborg Image Stage Awards“. The Kathmandu Post. eKantipur.com. 13 November 2013. Архивирано од изворникот на 2014-01-18. Посетено на 2014-04-04.

Надворешни врски уреди