Пештерата Гелерт Хил

Пештерата на ридот Гелерт (унгарски: Gellérthegyi-barlang) била дел од мрежата на пештери во ридот Гелерт во Будимпешта, Унгарија. Пештерата се нарекува и „Пештерата на Свети Иван“ (Szent Iván-barlang), во однос на пустиникот кој живеел таму и се верувало дека користел природна термална вода од калливото езеро покрај пештерата за да ги лекува болните. Веројатно истата вода ги хранела базените на старите Sáros fürdő („Калливи бањи“), сега наречени бањи Гелерт.[1][2]

Главниот влез во пештерата, гледан од брегот на Дунав.
Висок олтар

Позадина

уреди

Во 19 век пештерата била населена од сиромашно семејство кое изградило мала куќа од тули исушени на сонце на големиот отвор. Устието на пештерата било затворено со штица и се користел како селански двор. Оваа ситуација била снимена на слика од Михали Мајр (направена некаде во 1860-тите) и фотографија од Ѓерги Клош во 1877 година.[3]

Првиот модерен влез за пештерите бил изграден во 1920-тите од група монаси од Полин кои биле инспирирани од слични карпести конструкции за време на аџилак во Лурд, Франција. Калман Лукс, професор на Техничкиот универзитет, Будимпешта бил одговорниот архитект.[4] По неговото осветување во 1926 година, служел како капела (Sziklatemplom англиски: Cave Church) и манастир до 1951 година. Во тоа време, служел и како теренска болница за армијата на нацистичка Германија за време на Втората светска војна.

Во 1945 година, Советската Црвена армија ја зазела Будимпешта. Шест години, пештерата ги продолжила своите религиозни функции, но во 1951 година, Државната управа за заштита извршила рација во капелата како дел од засилените акции против Католичката црква. Како резултат на рацијата, пештерата била запечатена, старешината на манастирот, Ференц Везер, бил осуден на смрт, а останатите браќа биле затворени повеќе од десет години.

Како што се распаднала Железната завеса, капелата повторно била отворена на 27 август 1989 година со уништување на дебелиот бетонски ѕид што ја запечатил пештерата. До 1992 година, капелата била обновена и редот на Полин се врати во пештерата. Денес, монасите продолжиле да вршат религиозни функции внатре, иако пештерат исто така е честа туристичка атракција. Црквата била надополнета со мистериозен манастир издлабен во карпа и украсен со впечатливи неоготски одбранбени зони. Ѕидовите на пештерата биле формирани од природна карпа. Црквата имала многу простории, достојна за внимание била онаа во која сите орнаменти биле издлабени во тврдо дрво од верен следбеник на Полинскиот ред. Терасата пред влезот гордо ја чувала статуата на Свети Стефан која стоела покрај неговиот коњ.

Белешки

уреди
  1. Duckeck, Jochen. „Gellért Hill Cave, also known as Saint Ivan's Cave“. Show Caves. Архивирано од изворникот на 2008-07-04. Посетено на 2008-04-21.
  2. „Gellért Hotel and Baths“. Hungary Starts Here. Архивирано од изворникот на 2012-02-14.
  3. Jalsovszky, Tomsics (2003). Budapest az ikerfőváros 1860-1890. стр. 23. ISBN 9632088263.
  4. „Budapest Attractions“. Lovely Budapest. Архивирано од изворникот на 2013-05-14.

Надворешни врски

уреди

47°29′6.38″N 19°3′7.12″E / 47.4851056° СГШ; 19.0519778° ИГД / 47.4851056; 19.0519778