Петит Сент Винсент


Петит Сент Винсент (анг./ фран.: Petit Saint Vincent, „Мал Свети Винцент“) е најјужниот остров во Свети Винцент и Гренадини. Тој е дел од архипелагот Гренадини. Островот е приватен и истиот функционира како луксузен ресорт[1][2] Ресортот има 22 еднокреветни и двокреветни колиби и луксузни вили.[3] Во непосредна близина на островот се наоѓа малото островче Морпион.

Петит Сент Винсент
Petit Saint Vincent
Географија
МестоКарипски Острови
Координати12°32′15″N 61°23′02″W / 12.53750° СГШ; 61.38389° ЗГД / 12.53750; -61.38389Координати: 12°32′15″N 61°23′02″W / 12.53750° СГШ; 61.38389° ЗГД / 12.53750; -61.38389
АрхипелагГренадини
Површина0,2 sq ми
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас

Петит Сент Винсент
Приватен остров
Островска групаГренадини
СопственикФилип Стивенсон
Население
 • Вкупно130 вработени лица
Мреж. местоPetit St. Vincent

Местоположба уреди

 
Поглед кон Петит Сент Винцент од Петит Мартиник.

Петит Сент Винсент се наоѓа во најјужниот дел од државата и е последен од делот на Гренадините кои се под управа на Свети Винцент и Гренадини. Островот се наоѓа северно од Каријаку и Петит Мартиник (Гренада) и јужно од островите Палм и Јунион.

Географија уреди

Околу островот има 3.2 км бели песочни плажи. Внатрешноста на островот се состои од брдовит терен и тропска вегетација. Највисока точка на островот е Марни Хил во северозападниот дел од островот и има 84 метри надморска висина.

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. Petit St. Vincent
  2. „Marine conservation adventure travel“. How To Spend It. Посетено на 2019-05-08.
  3. „Petit St Vincent Joins Small Luxury Hotels of the World“. Hotel Interactive. 22 July 2013. Посетено на 27 February 2015.

Поврзано уреди