Морпион (англиски: Morpion) е мал ненаселен остров во Карипското Море. Островот е дел од групата на острови Гренадини во државата Свети Винцент и Гренадини. Островот има површина од 0.02 км2, се наоѓа североисточно од Петит Сент Винсент. Околу островот има неколку песочни гребени.

Моrпион
Morpion
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°54′21″N 61°39′41″W / 12.90583° СГШ; 61.66139° ЗГД / 12.90583; -61.66139 (Morpion)
АрхипелагГренадини
Површина0,02 км2
Највисоко издигнување340 ст (104 м)
Управување
Дополнителни податоци
Часовен појас
приватен

Поврзано уреди