Петит Кануан (англиски: Petite Canouan) е остров во Карипското Море.

Петит Кануан
Petite Canouan
Географија
МестоКарипско Море
Координати12°43′18″N 61°19′24″W / 12.72167° СГШ; 61.32333° ЗГД / 12.72167; -61.32333
АрхипелагГренадини
Управување
Дополнителни податоци
Природен резерват Петит Кануан
МСЗП —живеалиште/подрачје под управа со видови)
Површина19,2 km2 (7,4 sq mi)
Воспоставен(а)1987

Опис

уреди

Петит Кануан е дел од островската група Гренадини, во островската држава Свети Винцент и Гренадини. Островот не е населен. Островот има вкупна површина од 19 хектари или 0.15 км2. Петит кануан се наоѓа помеѓу островите Саван и Кануан. Островот е назначен како природен резерват.[1]

Наводи

уреди
  1. „Petit Canouan in Saint Vincent and the Grenadines“. Архивирано од изворникот на 2019-04-18. Посетено на 2020-03-26.

Поврзано

уреди