Пестово (на руски: Песто́во) е град во северозападниот дел на Русија. Се наоѓа во Новгородската област.

Пестово
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 58°36′″N, 35°49′″E

Часовен појас
- лето
UTC+3
UTC+4
Општи податоци
Име

Пестово
руски: Песто́во
Основан 1918
Поштенски број 174510, 174511
Управа
Земја  Русија
Градоначалник Коренчук Олег Асколдович
Географија
Надморска височина 119 m
Население
Население 15 725 жители (2007)

Градот е административен центар на истоимениор реон и градска општина, има 15 725 жители (2007). Градот е сместен на брегoт на реката Молога, на 314 km источно од Велики Новгород, низ него поминува железничка линија Санкт-Петербург - Сонково. Има железничка станица.

Градот Пестово, го добил името по истоимената железничка станица, кој е изградена 1918 г. Статут на гадот од 1965 година. Има дрводелски претпријатија.

НаселениеУреди

Година 1959 1970 1979 1989 2002 2007
Население 14 200 15 800 15 500 15 900 15 990 15 725


Надворешни врскиУреди