Педро де Урсуа

Педро де Урсуа (1526 – 1561) е шпански освојувач од Базтан во Навара.[1][2] Во Панама, Урсуа го угушил бунтот на Цимарон (бившиот роб). 

Педро де Урсуа
Pedro de Ursua.jpg
Педро де Урсуа
Роден(а)1526
Базатан, Кралство Навара
Починал(а)1561
Карипско Море,
Ново Кралство на Гранада
Причина за смртубиен
НационалностНавар
ЗанимањеОсвојувач
Активен1545–1561
РаботодавачШпанска Круна
Познат(а) поучесник при пронаогање на Памплона

Заедно со Ортун Велазгуес де Веласко, Педро де Урсуа основал град на Памплона во, Колумбија, на 1 ноември, 1549.[3]

Урсуа подоцна го истражувал регионот на Амазон  за Ел Дорадо заедно со Лопе де Агире. Кога Урсуа не и дозволи на Агуировата љубовница да дојде на експедиција, Агуире договорил со друг службеник, Фернандо де Гузман, да се употреби ова одбивање како изговор за да започнат немири во кои ќе биде убиен Урсуа и запленети моќ.[4]

Педро де Урсуа во фикцијаУреди

Една верзија на приказната за Урсуа и Агире е прикажана во филмовите: Aguirre, der Zorn Gottes и  Ел Дорадо.

Романот Урсуа на Вилијам Оспина станал еден од главните изоври во врска со животот на Педро де Урсуа. Книгата содржи детали за животот на Урсуа и го прикажува општо животот во Новиот Свет, за време на средината на 16 век.

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. William A. Douglass; Jon Bilbao (2005). Amerikanuak: Basques in the New World. University of Nevada Press. стр. 84. ISBN 978-0-87417-625-4.
  2. Elena Mampel González; Neus Escandell Tur (1981). Lope de Aguirre: Crónicas, 1559-1561. Edicions Universitat Barcelona. стр. 15. ISBN 978-84-85411-51-1.
  3. (шпански) Official website Pamplona
  4. Descendants of Juan de Ursúa

За понатамошно читањеУреди

Надворешни врскиУреди

Педро де Урсуа на Artehistora.com Архивирано на 17 јануари 2013 г.

  • (шпански)

Ел Asesinato де Педро де Ursua