Партија на европски социјалисти

Партијата на европските социјалисти (ПЕС) ― социјалдемократска и прогресивна европска политичка партија.[7]

<div style="padding-top:0.3em; padding-bottom:0.3em; border-top:2px solid Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:Political party/P' not found; border-bottom:2px solid Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:Political party/P' not found; line-height: 1;">
Партија на европски социјалисти
ПретседателСтефан Левен
Основана1973 (Конфедерација)
9–10 ноември 1992 (Партија)
ШтабБрисел, Белгија
МладинаМлади европски социјалисти
ИдеологијаСоцијалдемократија[1][2]
Прогресивизам[3]
Проевропеизам
Полит. положбаЛев центар[2][4]
Меѓународна припадностПрогресивна алијанса[5]
Социјалистичка интернационала[6]
Европски парламентПрогресивна алијанса на социјалисти и демократи
Мрежно место
pes.eu
Политика на Европска унија
Политички партии
Избори

ПЕС е составена од политички партии на државно ниво од сите земји-членки на Европската унија (ЕУ) плус Норвешка и Обединетото Кралство. Меѓу поголемите партии кои се членки на ПЕС се: Социјалдемократската партија на Германија, Француската социјалистичка партија, британската Лабуристичка партија, Италијанската демократска партија, Социјалистичката партија (Португалија), Романската Социјалистичко демократската партија и Шпанската социјалистичка работничка партија. Партиите од многу други европски земји и од средоземниот регион исто така се примени во ПЕС како придружни членки или набљудувачи.[8] Повеќето партии-членки, соработници и набљудувачи се членки на пошироката Прогресивна алијанса или Социјалистичката интернационала.[5][6]

Актуелен претседател на ПЕС е Стефан Левен, поранешен премиер на Шведска. Нејзина политичка група во Европскиот парламент е Прогресивната алијанса на социјалистите и демократите (S&D). ПЕС дејствува во Европскиот комитет на регионите и во Европскиот совет.

Партијата е основана во 1992 година како наследник на Конфедерацијата на социјалистички партии на Европската заедница (основана 1973).[9].

ПЕС има 33 членови и е единствената европска партија која вклучува партии од сите земји-членки на ЕУ.[10]

Социјалдемократкиот сојуз на Македонија е придружна членка на ПЕС.

Наводи уреди

  1. Nordsieck, Wolfram (2019). „European Union“. Parties and Elections in Europe. Архивирано од изворникот на 8 June 2017. Посетено на 30 May 2019.
  2. 2,0 2,1 Richard Dunphy (2004). Contesting Capitalism?: Left Parties and European Integration. Manchester University Press. стр. 103. ISBN 978-0-7190-6804-1.
  3. „Fighting for equality for all“. Party of European Socialists.
  4. John Pinder, Simon Usherwood (2013). The European Union: A Very Short Introduction. OUP Oxford. ISBN 978-0-1915-03931.
  5. 5,0 5,1 „Member parties of the Progressive Alliance“. 1 February 2017. Посетено на 8 August 2017.
  6. 6,0 6,1 „Member parties of Socialist International“. 1 February 2017. Посетено на 8 August 2017.
  7. Robert Thomson (2011). Resolving Controversy in the European Union: Legislative Decision-Making Before and After Enlargement. Cambridge University Press. стр. 14. ISBN 978-1-139-50517-8. Посетено на 9 August 2013.
  8. „Member parties of the PES“. 1 February 2017. Архивирано од изворникот на 25 December 2016. Посетено на 8 August 2017.
  9. „Organisation - History - The Socialist Group in The European Parliament=[[Europa (web portal)]]“. Архивирано од изворникот на 2012-03-29. Посетено на 2009-04-02. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help); URL–wikilink conflict (help)
  10. „PES Members“. PES website. Архивирано од изворникот на 2006-10-14. Посетено на 2007-11-07. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски уреди