Паге (португалски: Pagué) е единствениот округ во покраината Принсипе. Паге е еден од седумте окрузи на Сао Томе и Принсипе и има население од околу 5.400 жители. Центар на округот е градот Санто Антонио, кој е и главен центар на покраината Принсипе. Како и покраината, така и округот ги опфаќа и околните помали ненаселени островчиња. Дел од територијата на округот го сочинува Националниот парк Обо.

Паге
Pagué
округ
Местоположба во Сао Томе и Принсипе
Местоположба во Сао Томе и Принсипе
Координати: 1°37′N 7°24′E / 1.617° СГШ; 7.400° ИГД / 1.617; 7.400Координати: 1°37′N 7°24′E / 1.617° СГШ; 7.400° ИГД / 1.617; 7.400
ДржаваСао Томе и Принсипе
ПокраинаПринсипе
СедиштеСанто Антонио
Површина
 • Вкупна136 км2 (53 ми2)
Најг. вис.&10000000000000948000000948 м
Население (2001)
 • Вкупно5.966
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC (UTC+0)

Демографија Уреди

Историска демографија

  • 1940 3,124 (5.2% од вкупното население)
  • 1950 4,402 (7.3% од вкупното население)
  • 1960 4,544 (7.1% од вкупното население)
  • 1970 4,593 (6.2% од вкупното население)
  • 1981 5,255 (5.4% од вкупното население)
  • 1991 5,471 (4.7% од вкупното население)
  • 2001 5,966 (4.3% од вкупното население)

Личности Уреди

Инфраструктура Уреди

Во округот има колеџи, средни училишта, плажи, цркви и неколку мали плоштади. Округот е послабо развиен и и добар дел од улиците не се асфалтирани.

Поврзано Уреди