ПУ „Пере Тошев“ - Небрегово

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Пере Тошев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Пере Тошев“ - Небрегово; скратено: ПОУ „Пере Тошев“) — подрачно основно училиште во селото Небрегово, составен дел на истоименото училиште во селото Десово.[1]

Пере Тошев

Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Поглед на подрачното основно училиште „Пере Тошев“
Место
Општина: Општина Долнени
Наречено по: Пере Тошев
Нас. место: Небрегово
Адреса: с. Небрегово
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Пере Тошев.

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа во источниот дел од селото, во непосредна близина на сретселото.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Образование“. македонски: Општина Долнени. Посетено на 31 јануари 2020.

Координати: 41°26′55.9″N 21°33′38.5″E / 41.448861° СГШ; 21.560694° ИГД / 41.448861; 21.560694