ПУ „Даме Груев“ - Карамани

основно училиште во Македонија

Основно училиште „Даме Груев“ (официјално: Подрачно основно училиште „Даме Груев“ - Карамани; скратено: ПОУ „Даме Груев“) — подрачно основно училиште во селото Карамани, составен дел на истоименото училиште во Битола.[1]

Даме Груев

Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Поглед на подрачното основно училиште „Даме Груев“
Место
Општина: Општина Битола
Наречено по: Даме Груев
Нас. место: Карамани
Адреса: с. Карамани
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Даме Груев.

ИсторијаУреди

Училиштето е во состав на ОУ „Даме Груев“ во Битола од 1969 година.[2]

МестоположбаУреди

Објектот на училиштето се наоѓа на влезот од селото, непосредно од левата страна на патот кој води од Долно Оризари.

НаставаУреди

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

НаводиУреди

  1. „Организација на работата во училиштето“. македонски: ОУ „Даме Груев“ - Битола. Посетено на 1 август 2019.
  2. „Историјат“. македонски: ОУ „Даме Груев“ - Битола. Посетено на 1 август 2019.

Координати: 41°03′54.2″N 21°23′33.2″E / 41.065056° СГШ; 21.392556° ИГД / 41.065056; 21.392556