„Отворена сезона“ е вториот албум на македонската хип-хоп група Клан Исток, објавен 2013 година, по првиот албум издаден 2005 година, кој е насловен како „Првиот удар“.

На овој албум работеа Братот Алек, Деко, Човекот Х и Профо, заедно со продуцентот Мац А.Д.[1][2]

Албумот „Отворена сезона“ е комплетно снимен во студиото „Арена рекордс“, и е текстуално и звуковно  позрел, но со истата бум бап енергија на својот претходник.[3]

Песни уреди

Албумот го сочинуваат следните траки:

1.Интро

2.Отворена сезона

3.Кеш

4.Старо куче

5.Лично

6.Матрица

7.Деко

8.Мал одмор (скит)

9.Ладно

10.Свежо месо

11.Фамилија

12.Мало прсте

13.50-50

14.Љубовна песна

15.Аутро

Наводи уреди

  1. „Клан Исток ја „отвора сезоната". RadioMK. Архивирано од изворникот на 2017-10-16. Посетено на 2018-08-03.
  2. „Клан Исток ќе промовираат албум“. МКД.мк. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 2018-08-03.
  3. „Клан Исток со албум по 8 години пауза | cOoLTuRa.mk“. arhiva.cooltura.mk (англиски). Посетено на 2018-08-03.[мртва врска]