Отвори го главното мени
Карта на островот Џарвис
Карта на Линиските Острови.

Островот Џарвис или Џарвисов Остров (англиски: Jarvis Island) е мал остров во Тихиот Океан, на половина пат помеѓу Хаваите и Куковите Острови. Островот е ненаселен и со него управува Управата за лов и риболов на САД (англиски: United States Fish and Wildlife Service).

Има површина од 4,5 km² и лежи на координатите 0° 22′ 0" јужна географска ширина и 160° 3′ 0" западна географска должина.

На островот се наоѓа и повремената населба Милерсвил.Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров