Ораовичка Река

река во Македонија

Ораовичка Рекарека во Југоисточна Македонија и лева притока на Радовишка Река.

Ораовичка Река
Местоположба
Физички особености
УстиеРадовишка Река
 • координати
41°36′01.3″N 22°30′20.1″E / 41.600361° СГШ; 22.505583° ИГД / 41.600361; 22.505583
 • надм. вис.
316 м
Особености на сливот

Течение уреди

Реката извира во јужните делови на планината Плачковица. При навлегувањето во Радовишкото Поле поминува низ селото Ораовица, а потоа се влева во Радовишка Река од нејзината лева страна.[1]

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 52. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски уреди