Општина Церкље на Горењска

Општина Церкље на Горењска (словенечки: Občina Cerklje na Gorenjskem) — општина во западна Словенија. Седиште на општината е населбата Церкље на Горењска. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Денес е дел од Горењскиот статистички регион.[1]

Општина Церкље на Горењска
Občina Cerklje na Gorenjskem
општина
CerkljeGorenjska2.jpg
Грб на Општина Церкље на Горењска
Местоположба на Општина Церкље на Горењска во Словенија
Местоположба на Општина Церкље на Горењска во Словенија
Земја Словенија
СедиштеЦеркље на Горењска
Управа
 • ГрадоначалникФранц Чебуљ
Површина
 • Вкупна78 км2 (30 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно7.769
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)

Населени местаУреди

Покрај општинското седиште Церкље на Горењска, општината ги опфаќа и следните населени места:

НаводиУреди

  1. E-občina. „Občina Cerklje na Gorenjskem“. www.cerklje.si (словенечки). Посетено на 2022-03-12.

Надворешни врскиУреди