Општина Херцег Нови

Општина Херцег Нови — една од 23-те општини во Црна Гора. Седиште на општината е градот Херцег Нови.

Општина Херцег Нови
Opština Herceg Novi
Општина
Грб на Општина Херцег Нови
Грб
Локација во Црна Гора
Локација во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
Површина[1]
 • Вкупна235 км2 (91 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно30,864
 • Густина0,13/км2 (0,34/ми2)

Населени местаУреди

НаводиУреди