Општина Трзин

општина во Словенија

Општина Трзин (словенечки: Občina Trzin) — општина во областа Горењска, средна Словенија. Во 2020 г. населението броело 3.940 жители.[2] Седиште и единствено населено место е паланката Трзин.

Општина Одранци
Občina Trzin
општина
Грб на Општина Одранци
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеТрзин
Управа
 • ГрадоначалникПетер Ложар
Површина[1]
 • Вкупна8,6 км2 (33 ми2)
Население (2020)[2]
 • Вкупно3.940
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоtrzin.si Уредете го ова на Википодатоците

Наводи уреди

  1. „Občina Trzin“. Statistični urad Republike Slovenije. Посетено на 24 март 2020.
  2. 2,0 2,1 „Prebivalstvo po naseljih, podrobni podatki, Slovenija, 1. januar 2020“. Statistični urad Republike Slovenije. 8 јуни 2020. Посетено на 8 јуни 2020.

Надворешни врски уреди