Општина Тиват

општина

Општина Тиват — една од 230те општини во Црна Гора. Зафаќа површина од 46 км2 и население од 14.031. Седиште и најголем град е Тиват со 10.,149 жители.

Општина Тиват
Opština Tivat
Општина
Општина Тиват во Црна Гора
Општина Тиват во Црна Гора
ДржаваЦрна Гора
СедиштеТиват
Површина[1]
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2011)[2]
 • Вкупно14.031
 • Густина0.31/км2 (0.79/ми2)
Повик. бр.+382 32

НаводиУреди