Ондор Улан (монголски: Өндөр-Улаан, високо црвено) е област во покраината Архангај во централна Монголија. Во 2009 година, населението било 5,798.[1]

Наводи уреди

48°02′38″N 100°30′25″E / 48.04389° СГШ; 100.50694° ИГД / 48.04389; 100.50694